Çağın en önemli getirisi olan internet, şirketlere ve kuruluşlara birçok açıdan avantaj sağlıyor.  Bilindiği üzere günümüzde arama motorları üzerinden milyarlarca arama yapılıyor ve bu arama kayıtları belirli dönemlere rapor olarak sunuluyor. İşte bu kullanım oranı ve detaylı rapor olanağı varken arama motorlarında yapılan aramalarda web sayfaları ile görünerek bilinirlik ve satış oranını arttırmak şirketler için adeta bir nimet. Kurallara uyarak ve kullanıcıyı tanıyarak hazırlanmış web siteleri şirketlere ciddi anlamda yarar sağlıyor. Peki nedir bu kurallar ?

Doğru Web Sitesi Nasıl Olmalı ?

  1. Anahtar kelime yerleşimi doğru olmalı. (SEO)

Arama motorlarında, hedef kitlenizin kullandığı arama kelimelerini doğru seçtiğiniz ve kullandığınız zaman, kitlenin web sitenize ulaşma olasılığı da artmaktadır. Örneğin; Gaziantep’te bir inşaat firması, Gaziantep ve İnşaat sözcüklerini kullanabilir.

  1. Kullanıcı dostu bir arayüz kullanılmalı.

Belki de listenin en önemli kuralı olan Arayüz konusu, web sitesi etkinliğinde en etkileyici faktör. Doğru arayüz kullanımı yani kullanıcı dostu bir arayüz için dikkat edilecek husular;

  • Kullanım Kolaylığı
  • Ziyaretçilerin istediklerini rahat bulmaları
  • Göze hoş gelen bir tasarım olması
  • Karmaşık olmaması
  1. Düzenli olarak geliştirilmeli.

Hatalar var ise değiştirilmeli, kullanıcı istekleri doğrultusunda yeni özellikler eklenmeli ya da çıkarılmalı.

  1. İhtiyaçlara göre güncellenmeli.

Dijital dünya sürekli geliştiği için, gelişimlere ayak uydurmak ve son özellikleri kullanmak açısından güncellemeler çok önemlidir. Ayrıca ürün satışı mevcut ise; fiyat, yeni ürün girişi vb konularda da güncelleme yapılmalıdır.