Günümüzde artan kullanım oranları ve mecralar sonucunda çok önemli bir güce sahip olan ve gündemi belirleyici rol üstlenen sosyal medya belki de hedef kitleye ulaşmanın ve istenilen mesajların verilmesinin en kestirme yolu. Özellikle ülkemizi ele alırsak , istatistiklere göre dünyada sosyal medyayı en yaygın kullanan 10. Ülke konumunda ve toplamda 48 milyon gibi bir kullanıcı sayısına sahip.

Sosyal Medya Yönetimi denildiğinde aklımıza sadece paylaşımlar yapmak ve takipçi sayısını arttırmak olarak gelse de işin derinine indiğimiz zaman, öyle olmadığını görüyoruz. Bu nedenle; özellikle bir kimliğe sahip olan firmaların sosyal medyalarını yönetme işini profesyonel bir ajansa bırakmaları en doğru tercih oluyor.

Neler Yapılır ?

  • Marka ve Rakip Analizi : Bir organizasyona ait sosyal medya hesabı yönetilirken; rakiplerin sayfaları, paylaşımları ve takipçileri gibi kriterler araştırılır.
  • Dijital Strateji Planı : Hangi mecralarda iletişim yapılacağı , ana kanalın hangisi ya da hangileri olacağı, içeriklerde hangi iletişim dilinin kullanılacağı ve hedef kitleye nasıl seslenileceği gibi planlamalar yapılır. Ayrıca olası krizler saptanır ve kriz oluştuğu zaman online kriz yönetiminin nasıl yapılacağına karar verilir.
  • İçerik Yönetimi : Hedeflerinize ve hedef kitlenize uygun içeriklerin, günde/haftada kaç kez paylaşımı yapılacağı gibi konular ele alınır.
  • Görsel Metin ve Tasarım : Paylaşılan içeriklerin görselleri ve metinlerinin özgün olarak tasarlanması ve göze hitap etmesi üzerine çalışılır.
  • Sosyal Medyada Reklam Yönetimi : Doğru hedef kitleye, doğru zamanda ve doğru kanalda ulaşıldığı zaman reklamların dönüşü maksimum seviyede olur. Bu nedenle bu konuyla ilgili planlamalar yapılır.
  • Sayfa Moderasyonu: Sayfaya gelen mesajları ve içeriklere gelen yorumları gün içinde mutlaka kontrol edilir. İçeriklere gelen olumsuz yorumları silmek yerine çözüm sağlayan bir cevap ile yanıtlanır.
  • Sosyal Medya Raporu : İyi analiz edilerek hazırlanmış detaylı bir aylık/haftalık rapor içerik ve reklam yönetiminizin geri dönüşü detaylı olarak hazırlanır.

 İşte tüm bu aşamalar doğru ve özenli bir şekilde gerçekleştirildiği zaman yani sosyal medya iyi yönetildiği zaman en yüksek verimlilik elde edilebilir.